Dodano: 13.02.2025
2 min.
Edyta Gąsior. Specjalistka ds. contentu, copywriter Mielec.
Autor: Edyta Gąsior

Kim jest uposażony w polisie na życie?

Z tego artykułu dowiesz się:
Para kupuje ubezpieczenie na życie online i od razu wskazuje osoby uposażone.

Planujesz zakup ubezpieczenia na życie? W takim razie, dobrze byś wiedział kim jest osoba uposażona. Podczas zakupu polisy, specjalista ds. ubezpieczeń zapyta Cię o tę kwestię.

Wybierz pakiet dla siebie

Osoba uposażona - kim jest w polisie na życie?

Zastanawiasz się kim jest uposażony? Najprościej wyjaśniając, uposażony to osoba, która otrzyma wsparcie finansowe w razie Twojej śmierci. Finanse zostaną przekazane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym posiadasz ubezpieczenie życia i zdrowia.

Podczas powrotu z pracy do domu, Piotr uległ poważnemu wypadkowi - kierowca jadącego z naprzeciwka auta zasłabł za kierownicą i zjechał na przeciwległy pas. Mimo szybkiej reakcji służb ratunkowych i operacji wykonanej przez profesjonalistów - Piotr przegrał walkę o życie. W trudnym momencie, wparcie finansowe otrzymała żona Piotra, którą mężczyzna postanowił uposażyć już kilka lat wcześniej. Finanse pozwoliły żonie Piotra na przeżycie najtrudniejszych chwil po stracie i na spłatę zobowiązań zaciągniętych przez Piotra.

Uposażenie w polisie na życie - jeden czy kilku?

Kogo można uposażyć? Czy uposażony w polisie może być tylko jeden czy może jest możliwe wskazanie większej liczby osób? Według ubezpieczycieli, w polisie na życie można wskazać kilka osób. Wypłata świadczenia następuje wówczas procentowo, według preferencji osoby kupującej ubezpieczenie. Może być to podzielone następująco:

  • 50% sumy ubezpieczenia dla partnera życiowego,

  • 25% sumy ubezpieczenia dla dziecka,

  • 25% sumy ubezpieczenia dla rodzica.

Oczywiście, osoba uposażona nie musi być kimś z rodziny - równie dobrze może być to przyjaciel rodziny czy sąsiedzi. Właściwie nie istnieją specjalne wymagania, które trzeba spełnić, by zostać uposażonym. Osoba, która kupuje polisę na życie może wskazać dowolnych uposażonych i podać kolejność uposażonych.

Uposażony w polisie na życie - czy można go zmienić?

Uposażony w życiowym ubezpieczeniu może ulec zmianie. Wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem i poprosisz o zmianę. Wskazanie uposażonego (nowego) może być zasadne, gdy np.

  • Twoje relacje z osobą, którą pierwotnie postanowiłeś uposażyć uległy pogorszeniu (naturalnie uległy pogorszeniu lub np. w wyniku rozstania/rozwodu),

  • osoba uposażona zmarła i konieczne jest wyznaczenie nowej osoby w ubezpieczeniu na życie,

  • Twoja rodzina się powiększyła i chcesz uwzględnić w ubezpieczeniu na życie swoje dzieci, 

  • osoba uposażona w polisie na życie została wskazana "na szybko" i teraz chcesz uposażyć właściwą osobę.

Jakie dane uposażonych będą potrzebne?

O to, kto ma być uposażony w ubezpieczeniu i otrzymać pieniądze z polisy w razie, gdyby Cię zabrakło, z pewnością zostaniesz zapytany podczas podpisywania umowy. Agent ubezpieczeniowy poprosi Cię o kilka danych. Jeśli świadczenia z polisy na życie ma otrzymać małżonek, członek rodziny lub inna osoba fizyczna, to będą potrzebne:

  • imię i nazwisko osoby, która otrzyma świadczenie w przypadku śmierci ubezpieczonego, 
  • PESEL
  • data urodzenia, 
  • w niektórych przypadkach ubezpieczyciel, pyta pod jakim adresem jest zameldowana osoba uposażona do ubezpieczenia. 

W umowie ubezpieczenia na życie można uposażyć także wybraną instytucję lub organizację. Wówczas, by uprawnić do odszkodowania, konieczne będzie podanie pełnej nazwy instytucji, adresu oraz REGONU. 

Czy środki z polisy może otrzymać osoba niepełnoletnia?

Wiele osób zastanawia się, co w przypadku, gdy uposażonym głównym jest dziecko. Czy w razie śmierci ubezpieczonego, Towarzystwo Ubezpieczeniowe, faktycznie może wypłacić odszkodowanie? Warunki ubezpieczenia (OWU) zazwyczaj wskazują, że w takiej sytuacji, środki z polisy trafią na konto pełnoprawnych opiekunów dziecka. Niemniej nie mogą oni w dowolnej chwili wypłacać pieniędzy. By to zrobić muszą udowodnić przed sądem rodzinnym, że środki z polisy na życie są niezbędne, by zrealizować faktyczne potrzeby dziecka. 

Kiedy uposażony nie otrzyma pieniędzy z tytułu polisy na życie?

W niektórych przypadkach uposażony nie otrzyma świadczenia. Stanie się tak przede wszystkim, gdy okoliczności śmierci ubezpieczonego, będą wskazywać, że osoba uprawniona do otrzymania świadczenia przyczyniła się do śmierci ubezpieczonego. Prawo do otrzymania świadczenia nie będzie też respektowane w sytuacji, gdy osoba uposażona umrze wskutek wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu lub, gdy popełni samobójstwo. 

Kim jest uposażony główny w polisie na życie?

Kim jest osoba wskazana jako uposażony zastępczy?

W razie, gdyby uposażony główny zmarł lub gdyby z innych względów nie mógł otrzymać świadczenia po śmierci ubezpieczonego, uposażony zastępczy otrzyma pieniądze z ubezpieczenia. 

Jak kupić ubezpieczenie na życie online?

Zastanawiasz się, jak kupić ubezpieczenie na życie online? To proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Rydzowski Ubezpieczenia i wybierzesz, który pakiet Cię interesuje. Posiadamy dedykowane oferty: ubezpieczenie na życie dla singla, ubezpieczenie na życie dla małżeństw, ubezpieczenie życia seniora, a także oferty ubezpieczenia dla rodziny.  Kolejnym krokiem będzie wypełnienie krótkiego formularza. Zapytamy w nim, o podstawowe dane, a po otrzymaniu wiadomości, skontaktujemy się, by wszystko potwierdzić i dopytać o kwestie uposażonego.  Umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym podpiszesz bez wychodzenia z domu - comiesięczne opłaty za ochronę zdrowia i życia też możesz ponieść online. 

Edyta Gąsior. Specjalistka ds. contentu, copywriter Mielec.

Autor artykułu:

Edyta Gąsior

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W branży content marketingu działa od ponad 5 lat. Dzięki bogatemu doświadczeniu zawodowemu, potrafi w prosty sposób wytłumaczyć skomplikowane zagadnienia. W #RydzowskiTeam jest odpowiedzialna za wysokiej jakości treści na tematy ubezpieczeniowo-finansowe.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu