Dodano: 22.07.2021
8 min.

Kategorie praw jazdy - komplet informacji

Z tego artykułu dowiesz się:
prawo jazdy komplet informacji Rydzowski Ubezpieczenia

Prawo jazdy dla każdego

Kategorie A i B można określić jako cywilne prawo jazdy. Kierowcy posiadający takie uprawnienia z reguły używają ich w życiu codziennym. Rzecz jasna nie wyklucza to wykorzystywania samochodów osobowych czy motocykli w celach służbowych, jednak nie jest to czymś powszechnym, obowiązującym znaczącą populację. 

Kategoria A - na jednoślady

Kategorie z grupy A pozwalają na jazdę motocyklami. Młodzi motocykliści mogą otrzymać swoje pierwsze prawo jazdy w wieku 14 lat. Takie właśnie jest minimalne wymaganie dotyczące wieku kandydata zdającego egzamin na kategorię AM. Zezwala ona na kierowanie motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi.

Kolejne kategorie – A1 i A2 poszerzają zakres posiadanych uprawnień, gdyż posiadając te kategorie można jeździć większymi i mocniejszymi motocyklami. Wciąż jednak istnieją dodatkowe ograniczenia dotyczące pojemności silnika czy stosunku mocy do masy pojazdu. Ograniczenie wiekowe również jest coraz wyższe. Wszystkimi motocyklami można jeździć posiadając kategorię A. Przystąpić do takiego egzaminu można dopiero po ukończeniu 24 roku życia, aczkolwiek istnieją pewne wyjątki zezwalające na posiadanie tej kategorii w wieku 20, a nawet 18 lat.

 

Samochody osobowe? Kategoria B

Grupa B uprawnień, najogólniej rzecz ujmując, zezwala na kierowanie samochodami osobowymi (przeczytaj więcej o prawo jazdy kategorii B na automat) . Pierwszy egzamin na kategorię z tej grupy można zdawać w wieku 16 lat. Jest to kategoria B1, która zezwala na jazdę motorowerami oraz czterokołowcami o dopuszczalnej masie całkowitej 400 kg (550 kg w przypadku przewozu towarów). Są to dosyć wąskie uprawnienia, przez co kat. B1 nie cieszy się wysoką popularnością. Dodatkowo, ograniczenia dotyczące masy pojazdu powodują, że rynek jest niezwykle wąski, a ceny takich pojazdów są wysokie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku pełnej kategorii B. Po zdaniu tego egzaminu można jeździć nie tylko samochodem osobowym, ale także zespołem pojazdów złożonym z samochodu i przyczepy lekkiej, zestawem z przyczepą inną niż lekka przy nieprzekroczeniu łącznego DMC w wysokości 3 500 kg, ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym, a po upływie 3 lat od daty uzyskania tych uprawnień – motocyklem o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3.

Dodatkowo, można poszerzyć te uprawnienia o tzw. kod 96. Zezwala on na kierowanie zespołem pojazdu samochodowego i przyczepy o łącznym DMC nieprzekraczającym 4 250 kg. Ograniczeń dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej zestawu pojazdów nie ma przy prawie jazdy kategorii B+E. Wówczas sama przyczepa może mieć dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3 500 kg.

Kategorie dla zawodowych kierowców

Profesjonalni kierowcy samochodów ciężarowych i dostawczych, a także autobusów potrzebują szerszych uprawnień do kierowania tych pojazdów. Przeciętny Kowalski nie posiada samochodu niespełniającego wymagań kategorii B. Sprawia to, że kategorie C oraz D mogą być nazwane jako prawo jazdy dla zawodowców.

Prawo jazdy. Każda osoba, która ma ten dokument i jest właścicielem pojazdu, powinna kupić ubezpieczenie na rydzowski.pl

Samochody ciężarowe - kategoria C

Literą C oznaczone są kategorie prawa jazdy na wszelkiego rodzaju samochody dostawcze i ciężarowe. Zaczynając od kat. C1, którą można posiadać w wieku 18 lat. Jest to zezwolenie na jazdę pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3 500 kg, ale nieprzekraczającej 7 500 kg, oraz zestawem takiego pojazdu i przyczepy lekkiej.

Górne ograniczenie dotyczące DMC nie obowiązuje, jeżeli na prawie jazdy widnieje wpis o posiadanej kategorii C. Egzamin ten jednak można zdawać dopiero po ukończeniu 21 roku życia – za wyjątkiem funkcjonariuszy kierujących pojazdami Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej. W celu otrzymania prawa jazdy kategorii C, ta grupa wizytę w Ośrodku Ruchu Drogowego może złożyć w dniu swoich 18 urodzin. Dopisanie litery E do którejś z tych kategorii oznacza poszerzenie uprawnień o kierowanie zespołem pojazdów złożonym z pojazdu określonego dla danej kategorii oraz dowolnej przyczepy. Więcej o kategoriach prawa jazdy na samochody ciężarowe znajdziesz na naszym blogu.

Prawo jazdy kategorii D na autobusy

Chcąc prowadzić autobus, potrzebne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D. Ponieważ jest to uprawnienie wymagające szczególnych umiejętności, doświadczenia na drodze i odpowiedzialności, egzamin państwowy na kategorię D1 można zdawać najwcześniej w wieku 21 lat. Poza tym, należy posiadać już prawo jazdy kategorii B. Autobusy, którymi można kierować posiadając kat. D1 mają ograniczenie w postaci maksymalnej ilości pasażerów oraz długości pojazdu. Można w takiej sytuacji również prowadzić zespół pojazdów złożony z takiego autobusu oraz przyczepy lekkiej.

Nie posiada się takiego ograniczenia w przypadku pełnej kategorii D. Kierowcy, którzy ukończyli 24 rok życia mogą podejść do egzaminu, którego zdanie pozwala na prowadzenie każdego autobusu. Dodatkowo, można poszerzyć uprawnienia o pozwolenie na poruszanie się zespołem pojazdów złożonym z autobusu oraz przyczepy innej niż lekka, gdyż zostały przygotowane kategorie D1+E oraz D+E.

Kategorie prawa jazdy - złap je wszystkie!

Litery od A do D to nie wszystkie oznaczenia, które znajdują się na odwrocie prawa jazdy. Występuje również kategoria opisana jako T, a także pola, w których znajduje się dopisek +E. Co oznaczają takie adnotacje? 

Prawo jazdy na ciągniki rolnicze - kategoria T

Jedyną kategorią, która nie posiada żadnych poszerzeń czy wersji z ograniczeniem jest kategoria T. Nie istnieją kategorie takie jak T1 czy T+E. Jest po prostu prawo jazdy kategorii T. Stworzona ona została z myślą o rolnikach. Wśród pojazdów, którymi można kierować posiadając kategorię T są ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne, zespoły pojazdów złożone z ciągnika lub pojazdu wolnobieżnego oraz przyczep, a także pojazdy określone dla kategorii AM – czterokołowce lekkie i motorowery.

Powoduje to, że kat. T jest dosyć podobna do zwykłej kategorii B. Nie można co prawda kierować samochodami osobowymi, ale w zamian obniżona została granica wieku kandydata na kierowcę. Do egzaminu na prawo jazdy kategorii T mogą podchodzić osoby, które ukończyły 16 rok życia

Ciągnik rolniczy, który jest ubezpieczony w firmie Rydzowski Ubezpieczenia.

Prawo jazdy z literą E? To na przyczepy

Dodatkowo, na prawie jazdy w niektórych rubrykach przeznaczonych dla danych kategorii pojawia się litera E. Oznacza ona poszerzenie posiadanych już uprawnień i nie jest to osobna grupa kategorii. Wpisy, przy których widać takie oznaczenie wskazują na dodatkowe zezwolenia dotyczące prowadzenia zespołów pojazdów z dowolnymi przyczepami. Jest pięć różnych kategorii, które charakteryzują się dodaniem członu +E do kodu. W taki sposób powstały kategorie B+E, C1+E, C+E, D1+E oraz D+E.

Najciekawszą z nich jest kategoria CE, która nie tylko zezwala na prowadzenie zespołów pojazdów złożonych z pojazdu określonego dla kat. C i przyczep. Posiadając kategorię E na C, posiada się również zezwolenie na kierowanie zespołów pojazdów określonych dla kategorii B+E oraz D+E przy równoczesnym posiadaniu kat. B lub kat. D. Egzaminy na kategorie +E również wyróżniają się pewną właściwością. Dzięki posiadaniu prawa jazdy kategorii podstawowej, poszerzenie uprawnień o literę E jest uproszczone poprzez brak części teoretycznej egzaminu państwowego.

W serii blogowych wpisów dotyczących kategorii prawa jazdy opisaliśmy szczegółowo wszystkie bazowe uprawnienia do kierowania pojazdami. Znajdują się tam informacje dotyczące ceny oraz minimalnego wieku pozwalającego na podejście do egzaminów państwowych. Możesz również poznać listę pojazdów, które można prowadzić posiadając konkretne uprawnienia. Dzięki nam, żadna kategoria prawa jazdy nie będzie sekretem. Na blogu znajdują się też informacje o rodzajach tablic rejestracyjnych.

Multiagencja Rydzowski Ubezpieczenia pomaga nie tylko w sprawach związanych z prawami jazdy. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego formularza OC online. Wypełnienie go zajmie jedynie parę minut. W umówionym terminie specjalista #RydzowskiTeam zadzwoni, by przedstawić idealną polisę. Sprawdź, nie pożałujesz!

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu