Dodano: 01.09.2021
7 min.

Karta rowerowa - jak wygląda test i egzamin praktyczny?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest karta rowerowa?

Najprościej wyjaśniając, karta rowerowa to dokument. Dzięki niemu osoby niepełnoletnie w wieku od 10 do 18 roku życia, mogą legalnie poruszać się po drodze. Wiele osób nazywa ją „małym prawem jazdy”. W końcu, to pierwsze zaświadczenie o znajomości znaków drogowych i umiejętności poruszania się rowerem. Powszechnym określeniem jest też „mała legitymacja”. Na karcie znajdują się bowiem podstawowe dane jej posiadacza.

Ubezpieczenie roweru. Rydzowski Ubezpieczenia.

Dane na karcie rowerowej:

  1. imię i nazwisko,
  2. adres zamieszkania,
  3. data urodzenia,
  4. specjalna pieczątka,
  5. podpis dyrektora szkoły lub innego podmiotu, wydającego pismo.

Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?

Test na kartę rowerową nie jest obowiązkowy. Warto jednak do niego podejść. gdy tylko pojawi się taka możliwość. Dobra pogoda zachęca do częstych wycieczek ze znajomymi. Według przepisów prawa, samodzielnie w trasę wyruszyć mogą osoby niepełnoletnie, które mają kartę rowerową. Wyjazd bez dokumentu to duże ryzyko. Można bowiem ponieść konsekwencje prawne. Zazwyczaj na początku jest to upomnienie. Następnie kara finansowa dla rodziców rowerzysty lub nawet skierowanie sprawy do sądu rodzinnego.

Kiedy można starać się o kartę?

Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: w jakim wieku karta rowerowa może zostać wydana? By otrzymać odpowiedź, najlepiej sięgnąć do źródeł prawych. Zagadnienia, związane z tą kwestią określa Ustawa o kierujących pojazdami

Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.

Karty rowerowej nie potrzebują natomiast posiadacze karty motorowerowej i osoby z prawem jazdy kategorii A1 lub T.

Ile kosztuje karta rowerowa?

Co ciekawe, egzamin na kartę rowerową i samo wydanie dokumentu nic nie kosztuje. Cały proces nauki jest więc wart zachodu! Wystarczy trochę determinacji, by opanować dwa kółka i nieco czasu, by poznać najważniejsze znaki drogowe.

Jak zdać kartę rowerową?

Na drodze do otrzymania karty rowerowej, na zdającego czeka kilka ważnych zadań. Są to przede wszystkim:

  1. Uczestnictwo w zajęciach teoretycznych,
  2. Opanowanie jazdy na rowerze,
  3. Przystąpienie do testu pisemnego,
  4. Podejście do egzaminu praktycznego.

Znaki drogowe na kartę rowerową

Osoba, która stara się o otrzymanie karty rowerowej powinna rozróżniać podstawowe znaki drogowe i zasady ruchu drogowego. Ważne jest poznanie drogowskazów skierowanych do rowerzystów. Są to min. zakaz jazdy rowerem czy przejazd dla rowerzystów. Oprócz tego istotne są manewry na drodze, zasady przejazdu przez skrzyżowania i świadomość, jak zachować się w trakcie wypadku.

Jak wygląda egzamin praktyczny na kartę rowerową?

Najbardziej stresujący jest ostatni etap, czyli egzamin praktyczny. Jak on dokładnie wygląda? Zazwyczaj część praktyczna polega na pojedynczym przejeździe na rowerze. Często, trasa wyznaczona jest za pomocą opon i linii narysowanych kredą. Nastoletni miłośnicy dwóch kółek na początku muszą sprawdzić stan techniczny roweru, by bezpiecznie przejechać trasę. Później zaś mierzą się z takimi zadaniami jak: jazda na wprost, jazda slalomem, hamowanie, ustępowanie pierwszeństwa, jazda przez rondo czy ósemka. Innymi słowy, po zdaniu egzaminu, dziecko powinno poruszać się bezpiecznie po drodze.

Test na kartę rowerową

Zwieńczeniem nauki jest test teoretyczny – BRD (Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego). Składa się on z 25 pytań zamkniętych. Zakres wiedzy nie wykracza poza wcześniejsze zajęcia i dotyczy zagadnień takich jak:

  • sygnalizacja świetlna,
  • pierwsza pomoc,
  • zachowanie wobec pieszego,
  • pierwszeństwo przejazdu,
  • ogólne przepisy,
  • obowiązkowe wyposażenie roweru.

Zaznaczenie krzyżykiem odpowiedzi A, B lub C, nie powinno być więc trudne, dla osób, które na bieżąco się uczyły. Tym bardziej, że jest sporo czasu na zastanowienie się. Testy na kartę rowerową trwają około 35 minut. By wynik był na pewno pozytywny, warto wcześniej przerobić przykładowe testy i pytania na kartę rowerową.

Ten rowerzysta posiada indywidualne ubezpieczenie NNW.

Gdzie zdać kartę rowerową?

Egzaminy najczęściej odbywają się w szkole podstawowej. W tych placówkach organizowane są też testy na kartę rowerową dla 4 klasy. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, gdzie można robić kartę rowerową. Możliwość taka jest też w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego lub w szkołach jazdy, które mają takie uprawnienia.

Kto wydaje kartę rowerową?

Pozytywne wyniki testów i egzaminów są równoznaczne z wydaniem karty rowerowej. Zrobić może to zarówno dyrektor szkoły, jak i dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Warto jednak pamiętać, że przed odbiorem dokumentu potrzebna będzie pisemna zgoda rodzica.

Co zrobić w przypadku zgubienia karty rowerowej?

Karta rowerowa to przepustka do długich wypraw rowerowych. Osoby niepełnoletnie powinny mieć ją przy sobie podczas każdej samodzielnej trasy. Co zatem zrobić, gdy dokument się zgubi lub zniszczy? Przede wszystkim, nie warto się stresować. Wystarczy jedynie poprosić o wydanie duplikatu w sekretariacie szkolnym.

Szukasz najlepszego ubezpieczenia?

Skontaktuj się z nami!

Przesuń w prawo aby wysłać

Bezpieczna jazda na rowerze

Jazda na rowerze to fascynująca przygoda. Niestety, może wiązać się z upadkami. Jak więc zatroszczyć się o maksymalne bezpieczeństwo dziecka? Ważny jest odpowiedni ubiór i akcesoria ochronne, takie jak: kask, ochraniacze na kolana i łokcie. Racjonalną opcją będzie też wykupienie NWW – ubezpieczenia szkolnego. Dzięki temu, w razie upadku podczas trasy do szkoły lub wycieczki szkolnej, dziecko otrzyma rekompensatę. Polisa jest więc w takim przypadku racjonalną opcją.

Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu