#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Karta rowerowa – jak wygląda test i egzamin praktyczny?
01 września

Karta rowerowa – jak wygląda test i egzamin praktyczny?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Jak zdać egzamin na kartę rowerową?

Karta rowerowa to marzenie każdego dziecka, które chce aktywnie spędzać czas ze znajomymi. Niemniej, by ją otrzymać, musi ono przystąpić do testu teoretycznego. Istotny jest też egzamin praktyczny na kartę rowerową. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda ta procedura i dowiedz się, jakie znaki drogowe powinno opanować, by wynik był pozytywny. 

Czym jest karta rowerowa?

Najprościej wyjaśniając, karta rowerowa to dokument. Dzięki niemu osoby niepełnoletnie w wieku od 10 do 18 roku życia, mogą legalnie poruszać się po drodze. Wiele osób nazywa ją „małym prawem jazdy”. W końcu, to pierwsze zaświadczenie o znajomości znaków drogowych i umiejętności poruszania się rowerem. Powszechnym określeniem jest też „mała legitymacja”. Na karcie znajdują się bowiem podstawowe dane jej posiadacza.

Dane na karcie rowerowej:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • data urodzenia,
 • specjalna pieczątka,
 • podpis dyrektora szkoły lub innego podmiotu, wydającego pismo.

Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?

Test na kartę rowerową nie jest obowiązkowy. Warto jednak do niego podejść. gdy tylko pojawi się taka możliwość. Dobra pogoda zachęca do częstych wycieczek ze znajomymi. Według przepisów prawa, samodzielnie w trasę wyruszyć mogą osoby niepełnoletnie, które mają kartę rowerową. Wyjazd bez dokumentu to duże ryzyko. Można bowiem ponieść konsekwencje prawne. Zazwyczaj na początku jest to upomnienie. Następnie kara finansowa dla rodziców rowerzysty lub nawet skierowanie sprawy do sądu rodzinnego.

Kiedy można starać się o kartę?

Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: w jakim wieku karta rowerowa może zostać wydana? By otrzymać odpowiedź, najlepiej sięgnąć do źródeł prawych. Zagadnienia, związane z tą kwestią określa Ustawa o kierujących pojazdami

Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.

Karty rowerowej nie potrzebują natomiast posiadacze karty motorowerowej i osoby z prawem jazdy kategorii A1 lub T.

Ile kosztuje karta rowerowa?

Co ciekawe, egzamin na kartę rowerową i samo wydanie dokumentu nic nie kosztuje. Cały proces nauki jest więc wart zachodu! Wystarczy trochę determinacji, by opanować dwa kółka i nieco czasu, by poznać najważniejsze znaki drogowe.

Jak zdać kartę rowerową?

Na drodze do otrzymania karty rowerowej, na zdającego czeka kilka ważnych zadań. Są to przede wszystkim:

 1. Uczestnictwo w zajęciach teoretycznych,
 2. Opanowanie jazdy na rowerze,
 3. Przystąpienie do testu pisemnego,
 4. Podejście do egzaminu praktycznego.

Znaki drogowe na kartę rowerową

Osoba, która stara się o otrzymanie karty rowerowej powinna rozróżniać podstawowe znaki drogowe i zasady ruchu drogowego. Ważne jest poznanie drogowskazów skierowanych do rowerzystów. Są to min. zakaz jazdy rowerem czy przejazd dla rowerzystów. Oprócz tego istotne są manewry na drodze, zasady przejazdu przez skrzyżowania i świadomość, jak zachować się w trakcie wypadku.

Test na kartę rowerową

Zwieńczeniem nauki jest test teoretyczny – BRD (Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego). Składa się on z 25 pytań zamkniętych. Zakres wiedzy nie wykracza poza wcześniejsze zajęcia i dotyczy zagadnień takich jak:

 • sygnalizacja świetlna,
 • pierwsza pomoc,
 • zachowanie wobec pieszego,
 • pierwszeństwo przejazdu,
 • ogólne przepisy,
 • obowiązkowe wyposażenie roweru.

Zaznaczenie krzyżykiem odpowiedzi A, B lub C, nie powinno być więc trudne, dla osób, które na bieżąco się uczyły. Tym bardziej, że jest sporo czasu na zastanowienie się. Testy na kartę rowerową trwają około 35 minut. By wynik był na pewno pozytywny, warto wcześniej przerobić przykładowe testy i pytania na kartę rowerową.

Jak wygląda egzamin praktyczny na kartę rowerową?

Najbardziej stresujący jest ostatni etap, czyli egzamin praktyczny. Jak on dokładnie wygląda? Zazwyczaj część praktyczna polega na pojedynczym przejeździe na rowerze. Często, trasa wyznaczona jest za pomocą opon i linii narysowanych kredą. Nastoletni miłośnicy dwóch kółek na początku muszą sprawdzić stan techniczny roweru, by bezpiecznie przejechać trasę. Później zaś mierzą się z takimi zadaniami jak: jazda na wprost, jazda slalomem, hamowanie, ustępowanie pierwszeństwa, jazda przez rondo czy ósemka. Innymi słowy, po zdaniu egzaminu, dziecko powinno poruszać się bezpiecznie po drodze.

Gdzie zdać kartę rowerową?

Egzaminy najczęściej odbywają się w szkole podstawowej. W tych placówkach organizowane są też testy na kartę rowerową dla 4 klasy. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, gdzie można robić kartę rowerową. Możliwość taka jest też w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego lub w szkołach jazdy, które mają takie uprawnienia.

Kto wydaje kartę rowerową?

Pozytywne wyniki testów i egzaminów są równoznaczne z wydaniem karty rowerowej. Zrobić może to zarówno dyrektor szkoły, jak i dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Warto jednak pamiętać, że przed odbiorem dokumentu potrzebna będzie pisemna zgoda rodzica.

Co zrobić w przypadku zgubienia karty rowerowej?

Karta rowerowa to przepustka do długich wypraw rowerowych. Osoby niepełnoletnie powinny mieć ją przy sobie podczas każdej samodzielnej trasy. Co zatem zrobić, gdy dokument się zgubi lub zniszczy? Przede wszystkim, nie warto się stresować. Wystarczy jedynie poprosić o wydanie duplikatu w sekretariacie szkolnym.

Bezpieczna jazda na rowerze

Jazda na rowerze to fascynująca przygoda. Niestety, może wiązać się z upadkami. Jak więc zatroszczyć się o maksymalne bezpieczeństwo dziecka? Ważny jest odpowiedni ubiór i akcesoria ochronne, takie jak: kask, ochraniacze na kolana i łokcie. Racjonalną opcją będzie też wykupienie NWW – ubezpieczenia szkolnego. Dzięki temu, w razie upadku podczas trasy do szkoły lub wycieczki szkolnej, dziecko otrzyma rekompensatę. Polisa jest więc w takim przypadku racjonalną opcją.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Ania 5b
10 maja 2022

Dzięki ale ja myślałam że jakoś odpowiedzi dadzą

#RydzowskiTeam
28 czerwca 2022

@Ania 5b Niestety nie dysponujemy takimi materiałami;) Nasi specjaliści skupiają się na dokładnym opisaniu zasad i warunków otrzymania karty rowerowej.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.