Dodano: 19.12.2024
2 min.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia OCP?

Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie OcP - rodzaje

Każdy przewoźnik wie, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podczas transportowania towarów.. Kluczową polisą jest ubezpieczenie OCP, które chroni firmę przed skutkami szkód powstałych w trakcie przewozu. Jeśli zastanawiasz się, jaka opcja będzie najlepsza dla Twojej działalności, zapraszamy do artykułu, w którym opisujemy różne rodzaje OCP.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP chroni przewoźnika przed finansowymi konsekwencjami uszkodzenia, utraty lub opóźnienia towaru. Daje pewność, że koszty naprawy szkód nie spadną na firmę. W wielu przypadkach ocp przewoźnika jest wymagane przez kontrahentów, więc zakup policy pomaga w budowaniu zaufania i nawiązywaniu nowych relacji biznesowych.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia przewoźnika OCP?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (OCP) to polisa, która chroni przewoźników w przypadku szkód związanych z transportem towarów. Rodzaje OCP różnią się w zależności od zakresu działalności przewozowej i specyfiki wykonywanych zleceń. Pierwszym rodzajem jest OCP krajowe, które obejmuje ochronę przewoźnika wykonującego przewozy na terenie Polski. Jest to podstawowy wariant dla firm działających lokalnie i krajowo.

Drugim wariantem jest OCP międzynarodowe, przeznaczone dla przewoźników, którzy realizują zlecenia transportowe poza granicami kraju. Polisa ta zapewnia ochronę podczas międzynarodowych przewozów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w różnych krajach.

Kolejnym rodzajem jest OCP kabotażowe, które zapewnia ochronę podczas realizowania przewozów kabotażowych w innych krajach, czyli przewozów towarów w obrębie państwa, które nie jest krajem siedziby przewoźnika.

OCP dla transportu krajowego

Ubezpieczenie OCP (polisa odpowiedzialności cywilnej) dla transportu krajowego chroni przewoźnika podczas realizacji przewozów towarów wyłącznie na terenie Polski. Podstawowa polisa obejmuje szkody wynikające z uszkodzenia, zniszczenia lub utraty ładunku oraz opóźnienia w dostawie. To rozwiązanie dedykowane firmom, które działają lokalnie i współpracują z krajowymi zleceniodawcami. Warto ją mieć, jeśli klienci wymagają takiej ochrony w ramach umowy lub gdy chcesz zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi kosztami. Posiadanie polisy to racjonalna decyzja.

Kabotaż

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, a właściwie rozszerzeniem międzynarodowego ubezpieczenia OCP jest kabotaż. Ubezpieczenie kabotażowe jest dedykowane firmom, które zajmują się przewozem towarów na terenie innych krajów. Przykładem może być np. polski przewoźnik, który realizuje zlecenia między miastami w Niemczech. Polisa zabezpiecza przed ryzykiem finansowym, związanym z przewozem, zwiększa wiarygodność firmy, a w niektórych przypadkach jest także spełnieniem warunków wymaganych do realizacji legalnego przewozu drogowego towarów.

OCP dla transportu międzynarodowego

OCP (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika) dla transportu międzynarodowego chroni przewoźnika wykonującego przewóz towarów poza granicami kraju. Ochrona działa na terenie krajów Unii Europejskiej, a także innych państw, jeśli jest to określone w warunkach polisy. Posiadanie tej polisy często stanowi wymóg kontraktowy ze strony zagranicznych kontrahentów. Jest niezbędne dla firm, które chcą budować zaufanie na rynkach międzynarodowych i zabezpieczać się przed kosztami wynikającymi z nieprzewidzianych zdarzeń podczas przewozu towarów.

Jak wykupić ubezpieczenie OCP?

Umowa ubezpieczenia OCP może zostać podpisana zdalnie. Jak wykupić ocp przewoźnika?

  • Określ swoje potrzeby - zastanów się nad zakresem ubezpieczenia ocp (podstawowy czy rozszerzony), a także nad rodzajem ochrony. Czy potrzebujesz międzynarodowego ubezpieczenia OCP z rozszerzeniem o kabotaż? A może wystarczy Ci polisa odpowiedzialności przewoźnika na transport krajowy?
  • Wypełnij formularz (kalkulator ubezpieczenia OCP), podając szczegóły, dotyczące Twojej firmy transportowej (np. liczba pojazdów, rodzaj transportowanych towarów)
  • Ocena ryzyka - nasi specjaliści przeanalizują Twoje zapytanie i zaproponują ubezpieczenie transportowe dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Zdalne podpisanie umowy - jeśli zaproponowana suma ubezpieczenia OCP, zakres terytorialny ubezpieczenia OCP i cena ubezpieczenia OCP Ci odpowiada i uzyskamy Twoją akceptację, wyślemy Ci mailowo polisę.
  • Płatność składki - polisę możesz łatwo opłacić online.

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile kosztuje ocp przewoźnika. Cena polisy jest jednak zależna od kilku czynników, a przede wszystkim od zakresu ochrony ocp, zakres terytorialny (czy potrzebujesz międzynarodowego ubezpieczenia ocp rozszerzonego o kabotaż czy może wystarczy ocp krajowe). To, ile kosztuje ocp przewoźnika zależy także od wysokości sumy ubezpieczenia ocp i od tego, czy firma, która zajmuje się transportem towarów ma na swoim szkody. Możesz mieć jednak pewność, że decydując się na współpracę z Rydzowski Ubezpieczenia zyskasz nie tylko odpowiednie ubezpieczenie, ale także pewność, że cena jest maksymalnie wynegocjowana.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się cargo od ochrony OCP?
Czy za brak ubezpieczenia OCP grozi kara?
Dlaczego warto skorzystać z oferty Rydzowski Ubezpieczenia?
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu