#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Formalności po zakupie samochodu - co warto wiedzieć?
22 listopada

Formalności po zakupie samochodu - co warto wiedzieć?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
0
Udostępnij:

Dopełnienie formalności po zakupie samochodu to obowiązek każdego nabywcy. Konieczne jest zgłoszenie zakupu pojazdu, odprowadzenie podatku PPC i dopilnowanie kwestii ubezpieczenia. W artykule wskazujemy jak to zrobić i wyjaśniamy, jakie mogą być konsekwencje zignorowania tych wymogów. 

Zapytaj o ubezpieczenie auta

Czy zakup samochodu trzeba zgłosić?

Każdy nowy samochód należy zarejestrować. Od 2022 roku możliwe jest pozostanie przy numerze rejestracyjnym, który jest już przypisany do samochodu. Jednak nie jest to równoznaczne ze zgłoszeniem pojazdu. By to zrobić, należy udać się do odpowiedniej instytucji nie później niż 30 dni po nabyciu pojazdu. Gdzie? Do wydziału komunikacji urzędu adekwatnego do miejsca zamieszkania – urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta lub do urzędu dzielnicy (w Warszawie). Kupno pojazdu można zgłosić również przez Internet. Jest to możliwe na oficjalnej, polskiej rządowej stronie internetowej – gov.pl – w zakładce poświęconej samochodom.

Ile czasu na zgłoszenie samochodu?

Czas na zgłoszenie zakupu samochodu wynosi 30 dni kalendarzowych. Czas ten liczony jest od dnia wejścia w posiadanie pojazdu, np. podpisania umowy kupna-sprzedaży czy darowizny. Czy zgłoszenie zakupu samochodu po tym terminie zostanie przyjęte? Tak. Jednak w takim wypadku musisz liczyć się z możliwymi karami. Nieterminowe zgłoszenie pojazdu może kosztować Cię od 200 do 1000 zł. Wyjątek od tego terminu stanowiło ogłoszenie stanu epidemii w Polsce – wtedy to wydłużono czas zgłoszenia zakupu samochodu do 180 dni. Jednak zmiana ta obowiązywała jedynie od 1 marca do 31 grudnia 2020 roku. Obecnie jest to nadal 30 dni kalendarzowych.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia nabycia pojazdu?

Zanim udasz się do urzędu lub wejdziesz na stronę internetową, by zgłosić nabycie nowego pojazdu, warto wiedzieć, jakie dokumenty przygotować wcześniej. Na pewno będzie Ci potrzebny dowód osobisty lub paszport (karta pobytu w przypadku cudzoziemców). Kolejnym dokumentem jest zawiadomienie o nabyciu pojazdu, które należy wypełnić wymaganymi danymi. Zawiadomienie jest dostępne w urzędzie lub można je pobrać ze strony internetowej instytucji. Ostatnim, niezbędnym do zgłoszenia pojazdu dokumentem, jest potwierdzenie własności. Może to być kopia umowy kupna-sprzedaży czy darowizny. Wymienione dokumenty należy osobiście złożyć w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu lub przesłać skany za pośrednictwem strony internetowej.

Podatek PPC po zakupie 

Zakup samochodu związany jest bezpośrednio z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten jest obowiązkiem, gdy zawierasz umowę sprzedaży, spółki czy pożyczki w Polsce. Jeśli zostałeś posiadaczem nowo kupionego, używanego pojazdu o wartości ponad 1000 zł, musisz w ciągu 14 dni złożyć deklarację PCC-3 i opłacić podatek, który wynosi 2% kwoty sprzedaży. Na rynku pojawia się jednak wiele ofert z zaniżoną ceną pojazdu, by uniknąć płacenia podatku PPC. Warto wiedzieć, że urzędnicy kontrolują także wartość pojazdów i jeśli odbiega ona od średniej rynkowej, to mogą ustalić nową cenę i na jej podstawie dokonać korekty deklaracji. Deklarację PCC-3 można złożyć przez Internet lub wysłać pocztą do właściwego urzędu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować wysokimi karami – wynoszą one od 1/10 płacy minimalnej do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, co może oznaczać kwoty sięgające nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kiedy nie trzeba odprowadzać podatku PCC?

Tak jak wspominaliśmy, z płacenia podatku PPC zwolnione są osoby, które nabyły używany samochód za mniej niż 1000 zł. Umowa sprzedaży nie podlega PCC również w przypadku, gdy pojazd został zakupiony za granicą i tam zawarto umowę lub gdy kupujący nie ma stałego miejsca zamieszkania czy siedziby w Polsce. Kolejnym przypadkiem jest opodatkowanie VAT lub sytuacja, gdy jedna ze stron umowy jest zwolniona z płacenia tego podatku.

Sprawdzenie ważności OC - dlaczego jest ważne?

Zakup samochodu a OC są ze sobą ściśle związane. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy kierowca. Jednak wraz ze kupnem samochodu traci ona ważność w określonym w umowie z ubezpieczycielem terminie, a nie przedłuża się automatycznie. Co to oznacza dla nabywcy samochodu? Przed wygaśnięciem polisy należy sprawdzić jej ważność. Jeśli jej termin nie jest długi, konieczne będzie wykupienie nowej polisy OC lub zgłoszenie chęci dalszej współpracy z dotychczasowym Ubezpieczycielem sprzedającego. Brak ważnego ubezpieczenia – nawet przez jeden dzień – może stać się źródłem problemów i ryzykiem otrzymania z tego tytułu kary.

Kara za brak OC

W 2022 roku wzrosły kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę w wysokości nawet 6020 zł, jeśli właściciel samochodu osobowego nie posiada polisy powyżej 14 dni od dnia wygaśnięcia wcześniejszej. W przypadku samochodów ciężarowych jest to 9030 zł, a w przypadku innych pojazdów - 1000 zł. Wzrost kar jest związany ze wzrostem płacy minimalnej.

OC po zbywcy - kiedy się opłaca?

Przy zakupie używanego samochodu masz dwie możliwości:

 • zrzec się OC sprzedającego,
 • przejąć OC sprzedającego.

Pamiętaj jednak, że w przypadku przejęcia OC po zbywcy, polisa nie odnowi się automatycznie. OC pod zbywcy nie zawsze się opłaca. Może się zdarzyć, że poprzedni właściciel był doświadczonym kierowcą, jeździł bezwypadkowo i posiadał wysokie zniżki, a nowym właścicielem staje się młody kierowca. Jeśli sprzedający miał opłaconą polisę na cały rok, Ubezpieczyciel może przeliczyć składkę i upomnieć się o dopłatę. Warto to sprawdzić przed podjęciem decyzji.

Ubezpieczenie auta w korzystnej cenie - Rydzowski Ubezpieczenia

W Rydzowski Ubezpieczenia możesz nabyć ubezpieczenie OC w korzystnej cenie. A jeśli zastanawiasz się nad OC pod zbywcy, wykonamy rekalkulację, by sprawdzić, czy w takiej sytuacji będzie to dla Ciebie korzystna oferta. Zdaj się na naszych specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć najlepszą i najtańszą polisę OC dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Oceń wpis:
0

Komentarze

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje.
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.