Czym się zajmuje broker ubezpieczeniowy?
Broker - zaufany doradca, który wśród wielu ofert pomaga klientom znaleźć idealne ubezpieczenia. W odróżnieniu od agenta, działa niezależnie - w imieniu klientów, nie Towarzystw Ubezpieczeniowych. Jakie dokładnie są jego zadania i dlaczego warto skorzystać z jego usług? Przeczytaj, na czym polega rola brokera i jak może pomóc w ochronie majątku, pojazdów czy interesów firmy.
Ubezpieczenia, oferty, negocjacje...czyli kim jest broker ubezpieczeniowy?
Każdy, kto zaczyna się interesować zakupem polisy, rozważa pomoc specjalisty. I wtedy pojawiają się różne możliwości: od przedstawicieli Towarzystw Ubezpieczeniowych, agentów ubezpieczeniowych i... brokerów. Kim oni są i jak mogą pomóc w znalezieniu najlepszej polisy? To specjaliści, którzy pomagają klientom znaleźć korzystne oferty ubezpieczeniowe. Broker działa jako pośrednik między klientem a firmami ubezpieczeniowymi. Jego rolą jest zrozumienie potrzeb klienta, a następnie porównanie różnych ofert, by wybrać te, które najlepiej odpowiadają oczekiwaniom i budżetowi. Jest niezależny od Towarzystw Ubezpieczeniowych, reprezentuje wyłącznie interes klienta.
Definicję zawodu brokera definiuje również Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń. Według niej to osoba fizyczna albo osoba prawna, posiadająca wydane przez organ nadzoru zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń, wpisaną do rejestru brokerów. Dalej można przeczytać, że broker ubezpieczeniowy, w ramach prowadzonej działalności brokerskiej, wykonuje czynności w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w imieniu lub na rzecz klienta (...). Aktualnie w Polsce organem nadzoru jest Komisja Nadzoru Finansowego.
Różnice między brokerem a agentem ubezpieczeniowym
Choć z samego opisu może się wydawać, że zadania brokera a agenta ubezpieczeniowego są tożsame, to w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Jakie są główne różnice w pracy tych osób? Przede wszystkim brokerzy - w przeciwieństwie do agentów - nie są powiązani z żadną firmą ubezpieczeniową, działają niezależnie od nich. Działają jako pełnomocnicy klientów, oferując im usługi nie tylko w znalezieniu najlepszych polis, a również w likwidacji szkód, negocjacjach z Ubezpieczycielem czy zmianie warunków ubezpieczenia. Największa różnica polega jednak na tym, do kogo kierowane są usługi. Brokerzy zazwyczaj działają w imieniu przedsiębiorców czy właścicieli floty pojazdów. W ich przypadku jest to o wiele bardziej opłacalne i wymaga większej elastyczności. Natomiast w przypadku klientów indywidualnych skuteczniejsza może okazać się współpraca z agentem ubezpieczeniowym, również ze względu na cenę
Skontaktuj się ze specjalistą
Czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy? Poznaj jego czynności brokerskie
Broker ubezpieczeniowy jest nie tylko pośrednikiem, ale również doradcą, analitykiem, partnerem... Działa na rzecz swojego klienta - zazwyczaj przedsiębiorcy - i realizuje takie czynności jak:
- Analiza potrzeb i doradztwo – przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem, aby poznać jego potrzeby i zrozumieć, jakie ryzyka chciałby objąć polisą (np. zabezpieczenie nieruchomości, odpowiedzialności cywilnej, samochodu, majątku firmowego).
- Przygotowanie oferty – na podstawie analizy, przeszukuje rynek i wybiera kilka ofert od różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Jego wiedza pozwala porównać warunki różnych polis, zwrócić uwagę na szczegóły (np. wyłączenia odpowiedzialności), których klient mógłby samodzielnie nie zauważyć.
- Negocjacje – broker, jako osoba mająca doświadczenie i znajomość rynku, może negocjować lepsze warunki z Ubezpieczycielem, takie jak niższa składka czy szerszy zakres ochrony dla klienta.
- Obsługa polisy – po zawarciu umowy, broker pozostaje do dyspozycji klienta, np. pomagając w zgłoszeniu szkody, wyjaśniając zawiłości związane z odszkodowaniem, a także przypominając o odnowieniu polisy.
Czy broker potrzebuje pełnomocnictwa?
Tak, zarówno kancelaria brokerska, jak i samodzielnie działający broker potrzebują pełnomocnictwa od klienta. Dzięki temu mogą formalnie i zgodnie z prawem kontaktować się z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi i działać na rzecz zleceniodawcy. Jak przygotować pełnomocnictwo i czy jego otrzymanie wiąże się z wizytami np. w urzędzie? Absolutnie nie. Zazwyczaj to broker przygotowuje pełnomocnictwo podczas nawiązywania współpracy z klientem. Po zapoznaniu się z treścią klient musi je jedynie podpisać. Pełnomocnictwo może być jednorazowe, udzielone do wykonania konkretnej czynności, lub stałe, które upoważnia brokera do reprezentowania klienta przez określony czas.
Rola brokera w życiu firmy
Czy usługi brokera są potrzebne przedsiębiorcom? To należy ocenić samodzielnie. Oto kilka przykładów z życia, kiedy pomoc brokera jest niezastąpiona.
- Firma produkcyjna, posiadająca rozbudowane zaplecze maszynowe, chce zabezpieczyć swoje maszyny przed uszkodzeniem, pożarem czy kradzieżą. Broker, analizując specyfikę działalności, znajduje ofertę, która nie tylko chroni maszyny w razie zniszczenia, ale również pokrywa koszty wynajmu sprzętu zastępczego, co pozwoli kontynuować produkcję nawet w razie awarii.
- Firma budowlana, która prowadzi prace na terenie klientów, jest narażona na ryzyko wyrządzenia szkód (np. przypadkowego uszkodzenia mienia). Broker pomaga wybrać polisę odpowiedzialności cywilnej, która chroni firmę przed koniecznością wypłaty odszkodowania z własnych środków. W razie szkody, OC pokrywa koszty naprawy, a broker wspiera firmę w procesie likwidacji szkody i uzyskaniu odszkodowania.
- Przedsiębiorstwo logistyczne zarządza dużą flotą pojazdów, które są stale narażone na uszkodzenia, kradzieże czy awarie. Broker znajduje dla firmy kompleksowe ubezpieczenie flotowe, które obejmuje nie tylko standardowe polisy OC i AC, ale także assistance i ochronę szyb. Co więcej, broker negocjuje korzystniejsze warunki i rabaty przy ubezpieczeniu dużej liczby pojazdów, dzięki czemu firma optymalizuje koszty.
- Firma handlowa doświadczyła poważnej szkody w wyniku pożaru, który zniszczył dużą część magazynu. Broker pomaga nie tylko w zgłoszeniu szkody, ale również w dokumentacji i całym procesie likwidacji. Dzięki temu firma otrzymuje szybciej odszkodowanie, co pozwala jej na odbudowę magazynu i wznowienie działalności bez długotrwałych przerw.
Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?
Aby zostać brokerem w Polsce, należy spełnić kilka wymagań formalnych. Przede wszystkim kandydat nie może być karany, co potwierdzi sądowne oświadczenie. Musi również posiadać minimum 2-letnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej. Kolejnym etapem jest zdanie egzaminu przed Komisją Nadzoru Finansowego. Kiedy przyszły broker uzyska pozytywny wynik, musi wykupić OC, które będzie go chronić przed ewentualnymi roszczeniami klientów z tytułu wykonywania działalności. By utrzymać licencję, konieczne jest również systematyczne uczestnictwo w różnych szkoleniach oraz poszerzanie swojej wiedzy. Zostanie brokerem wymaga więc wiedzy, determinacji i spełnienia szeregu formalności, ale daje możliwość niezależnej pracy oraz szerokie możliwości rozwoju zawodowego.
Autor artykułu:
Justyna Bąk
Wie, jak ważne jest bezpieczeństwo i woli chuchać na zimne. Ubezpieczenia traktuje jak pomocny element życia, a nie jak zbędny wydatek - o czym chce w zrozumiały sposób komunikować innym. Od ponad trzech lat zajmuje się pisaniem tekstów, a od roku specjalizuje się w tematyce ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Po pracy spędza czas ze swoim królikiem i czyta książki kryminalne.