#RydzowskiTeam

czekamy na Twój kontakt

Skorzystaj z pomocy naszych
doświadczonych specjalistów.

Pracujemy dla Ciebie
Klienci Indywidualni 17 770 72 12
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Obsługa Online 17 770 72 13
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Klienci Biznesowi 17 770 72 14
pon - pt. 8:00 - 18:00 sob. 9:00 - 13:00
Leasing i kredyt 17 770 72 62
pon - pt. 8:00 - 16:00
Likiwidacja Szkód 17 770 72 64
pon - pt 8:00 - 16:00
Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę online. Zadzwoń! 17 733 46 47

Blog


          Czy ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe?
27 Grudzień

Czy ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe?

Autor: #RYDZOWSKITEAM
Oceń:
5
Udostępnij:

Ubezpieczenie przyczepy

Ubezpieczenie przyczepy budzi wiele wątpliwości. W odróżnieniu od aut czy motorowerów, pojazd ten nie posiada silnika. Mnóstwo osób zastanawia się więc czy w takim przypadku trzeba kupić polisę OC. W artykule zawarliśmy odpowiedź na pytanie czy ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe i dokładnie wyjaśniliśmy kwestie związane z komunikacyjnym OC. Przeczytaj.

Ubezpiecz przyczepkę

Czy przyczepa samochodowa musi mieć OC?

Czy trzeba ubezpieczyć przyczepkę samochodową? – to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w sieci. Odpowiedź na to pytanie jest jednak jednoznaczna. Ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest obowiązkowe. W końcu jest ona pojazdem mechanicznym, a jak wiadomo, każdy środek transportu z homologacją powinien być zarejestrowany i ubezpieczony. Określają to przepisy prawa, a dokładniej ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. Zatem, jeśli jesteś właścicielem przyczepki, powinieneś pamiętać o kwestii zakupu polisy.

Przyczepa rolnicza a ubezpieczenie komunikacyjne

Jak już wyjaśniliśmy, zakup OC dla przyczepy samochodowej to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. A jak to wygląda w przypadku innych przyczep? Czy ubezpieczenie przyczepy rolniczej jest obowiązkowe? Jak się okazuje, ta również podlega obligatoryjnemu OC. Przyczepa rolnicza w większości przypadków także porusza się przez ciągnięcie jej przez inny pojazd i nierzadko pojawia się na drogach. Uznawana jest więc za pojazd mechaniczny i podlega ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach.

Po co przyczepie obowiązkowe OC?

Dla wielu osób informacja o obowiązkowym ubezpieczeniu przyczepy jest sporym zaskoczeniem. Nasz specjalista wyjaśnił więc po co przyczepie obowiązkowe OC.

Obowiązek ubezpieczenia przyczepy jest zasadny. W końcu, pojazd ten porusza się po drogach publicznych. Nierzadko więc z jego udziałem dochodzi do powstania szkód. Przykładowo, przyczepka samochodowa może niefortunnie odpiąć się od pojazdu, który ją ciągnie i wyrządzić wiele szkód. Wówczas, odszkodowanie zostanie wypłacone z OC.

Sprawdź ofertę OC

Jaka jest kara za brak OC przyczepki samochodowej?

Nietrudno się domyślić, że skoro ubezpieczenie przyczepy jest obowiązkowe to za zignorowanie tej powinności grozi kara. Nałożyć ją może Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zatem osoby, które nie zakupiły komunikacyjnej polisy OC dla przyczepki samochodowej mogą się spodziewać mandatów w wysokości:

 • 201 zł za spóźnienie do 3 dni
 • 502 zł za spóźnienie do 14 dni
 • 2003 zł za spóźnienie powyżej 14 dni!

A co w przypadku braku OC przyczepy rolniczej?

Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia OC dla przyczepy rolniczej. Co ważne, UFG działa błyskawicznie – na bieżąco sprawdza stan polis komunikacyjnych, weryfikuje te informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i w Towarzystwach Ubezpieczeniowych. A następnie nakłada karę za brak OC. Zatem, warto sprawdzać stan swoich polis.

Brak OC przyczepy się nie opłaca!

Nie ulega więc wątpliwości, że ignorowanie obowiązku ubezpieczenia przyczepy samochodowej czy rolniczej to ryzykowne i zupełnie nieopłacalne posunięcie. W końcu, koszt polisy OC dla przyczepki mieści się w przedziale od 40 do 150 złotych rocznie. Dla porównania – kara za kilka dni spóźnienia z płatnością za polisę OC wynosi kilkukrotnie więcej!

Kup OC teraz

Gdzie kupić ubezpieczenie przyczepy?

Pojawia się więc pytanie: gdzie kupić ubezpieczenie przyczepy? Opcję taką oferuje praktycznie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Niemniej, by uzyskać jak najlepszą ofertę polisy OC warto porównać kilka opcji. Zrobić to mogą specjaliści z naszej multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Co ważne, polisę można kupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wysłać formularz kontaktowy, by uzyskać oferty ubezpieczenia OC przyczepy samochodowej lub polisy OC przyczepy.

AC, NNW i ASS dla przyczepy

Jak już wyjaśniliśmy ubezpieczenie OC dla przyczepy jest obligatoryjne. Co jednak z AC, NNW i ASS? Czy te ubezpieczenia dla przyczepek są obowiązkowe? Okazuje się, że nie. Są to dodatkowe, ale i bardzo przydatne opcje. Przykład? Samo OC przyczepki chroni jedynie osoby trzecie, którym pojazd wyrządzi szkodę. Nie działa ono natomiast w przypadku kradzieży przyczepki samochodowej czy jej awarii. Zatem dodatkowe ubezpieczenie będzie stanowiło zabezpieczenie finansowe w przypadku awarii, kradzieży czy własnego uszczerbku na zdrowiu. Przyda się także w sytuacji, gdy stojąca na parkingu przyczepka niefortunnie się stoczy.Dodaj komentarz

Oceń wpis:
5

Komentarze

Koniu
31 maja 2022

Bzdury. Przecież jak spowoduje szkodę z podpięta przyczepka to szkoda będzie naprawiona z OC pojazdu który ciągnie a nie z OC przyczepki!

#RydzowskiTeam
28 czerwca 2022

@Koniu Dokładnie tak- jeśli przyczepa lub naczepa jest zespołem pojazdów to wtedy szkodę likwidujemy z OC pojazdu głównego. W naszym artykule podkreślamy że polisa OC przyczep i naczep jest obowiązkowa. Przedstawiliśmy również przypadek, gdy przyczepa odpięła się od pojazdu ciągnącego i doprowadziła do uszkodzenia innego pojazdu. W razie dodatkowych pytań- jesteśmy do dyspozycji;)

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.