Dodano: 06.11.2022
3 min.

AdBlue | wszystko, co musisz wiedzieć

Z tego artykułu dowiesz się:
Tankowanie pojazdu, zasilanego AdBlue. Sprawdź na blogu rydzowski.pl na co trzeba zwrócić uwagę, mając takie auto.

Masz samochód z systemem SCR? Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie Assistance

W związku z rosnącym zanieczyszczeniem planety, troska o środowisko naturalne to nie tylko dyskusje, ale także realne działania. Jednym z przykładów jest wprowadzenie w wielu krajach w Europie ograniczeń dla posiadaczy samochodów napędzanych silnikiem typu diesel. Według dyrektyw Euro 6 i Euro 5 nowsze modele muszą być wyposażone w specjalne systemy, które redukują emisję zanieczyszczeń. System ten, nazywany SCR, nierozerwanie wiąże się z korzystaniem z płynu AdBlue. Na czym dokładnie to polega i jakie zalety ma to rozwiązanie?

Co to jest AdBlue?

Zastanawiasz się, co to jest AdBlue? To specjalny płyn, który wykorzystywany jest w pojazdach napędzanych dieslem. Składa się w 32,5% z roztworu mocznika i 67,5% demineralizowanej wody. Zadaniem tego płynu jest neutralizowanie zanieczyszczeń, które emitują silniki wysokoprężne. AdBlue nie miesza się jednak z paliwem, ale pod wpływem działania ciśnienia trafia do katalizatora SCR, który zlokalizowany jest w układzie wydechowym. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Selective Catalytic Reduction i oznacza selektywną redukcję katalityczną. W układzie wydechowym, pod wpływem działania wysokiej temperatury, z roztworu zawierającego mocznik wydziela się amoniak. Reaguje on z tlenkiem azotu i w efekcie zamiast spalin, emituje parę wodną i nieszkodliwy lotny azot. Skład płynu AdBlue także nie jest szkodliwy ani dla ludzi, ani dla środowiska.

W jakich samochodach stosowany jest AdBlue?

Stosowanie płynu AdBlue ogranicza się tylko i wyłącznie do samochodów z silnikami diesla, które wyposażone są w system selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Układ też można znaleźć we wszystkich samochodach ciężarowych, autobusach, a także niektórych osobówkach, wyprodukowanych od 2011 i spełniających normę emisji spalin Euro5. SCR znajduje się także w pojazdach z silnikiem diesla, produkowanych od 2015 roku i zgodnych z normą Euro6. Jeśli jednak masz wątpliwości, szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu.

Jaki samochód chcesz ubezpieczyć?

Korzyści ze stosowania AdBlue

Stosowanie płynu AdBlue ma wiele korzyści. Wśród nich z pewnością najważniejszą jest ochrona środowiska, ale są także inne benefity, które mają zachęcić kierowców do używania płynu. Sprawdźmy, jakie.

Pozytywny wpływ na środowisko
Oszczędność dzięki zniżkom
Mniejsze spalanie oleju napędowego

AdBlue - wady używania płynu

Wymieniliśmy na razie same zalety, zatem czy płyn AdBlue ma jakieś wady? Jedną z nich są silne właściwości korodujące, dlatego podczas napełniania zbiornika należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli płyn znajdzie się na karoserii lub tapicerce, należy go natychmiast usunąć. Chodzi nie tylko o ryzyko korozji, ale także nieprzyjemny zapach, którym charakteryzuje się płyn. Jeśli dostanie się on do wnętrza samochodu, może być trudno się go pozbyć. Na co jeszcze warto uważać? Przy temperaturze -11 stopni °C płyn AdBlue może zamarzać. Czy w takim razie parkowanie pod gołym niebem zimą jest ryzykowne? Na szczęście system wyposażony jest w specjalne grzałki, które już podczas jazdy ogrzewają płyn i powodują, że zmienia stan skupienia na ciekły. Jednak kryształki lodu mogą zatkać układ wtryskowy i spowodować uszkodzenie pompy – nie zdarza się to często, ale warto o tym  wiedzieć.

Wlew do zbiornika AdBlue - gdzie się znajduje?

Skoro AdBlue nie trafia do zbiornika z paliwem, to gdzie jest jego miejsce? AdBlue posiada własny zbiornik, a jego wlew może znajdować się w różnych miejscach, w zależności od pojazdu. Może być zlokalizowany zaraz obok wlewu na paliwo, dosłownie pod tą samą klapą, ale także pod maską lub w bagażniku.

Instrukcja tankowania AdBlue

Zastanawiasz się, jak tankować AdBlue? Można to zrobić na dwa sposoby - na stacji paliw lub samodzielnie w domu. Poniżej opisujemy oba sposoby:

  • tankowanie na stacji paliw - to najtańszy (litr AdBlue kosztuje ostatnio około 7 zł – cena znacznie wzrosła) i najwygodniejszy sposób uzupełniania płynu. Dystrybutory, które zostały stworzone dla samochodów ciężarowych, obsługują także auta osobowe. Pistolet doskonale pasuje do otworu, a tankowanie można łatwo zatrzymać w odpowiednim momencie. Niestety, takie miejsca nie są powszechne. Najczęściej można je spotkać na popularnych trasach i przy wylotach z miast.
  • tankowanie w domu - preparat AdBlue można także uzupełnić samodzielnie w domu. W tym celu wystarczy kupić kanister z roztworem – dostać można go na stacjach benzynowych, w punktach ASO, sklepach motoryzacyjnych, a nawet w hipermarketach. Pojemność opakowania wynosi od 1 do 10 litrów. Minusem jest cena – litr może kosztować nawet do około 20 zł. Dostępne są preparaty różnych marek. Firma nie ma jednak wielkiego znaczenia. Konieczne jest sprawdzenie, czy płyn posiada odpowiedni certyfikat zgodności z normą ISO 22241-1.

AdBlue - cena

Najtaniej preparat AdBlue można kupić na stacji paliw, bezpośrednio z dystrybutora. Minusem jest jednak ich niewielka dostępność. W sklepach stacjonarnych cena jest znacząco wyższa. Niektórzy kierowcy szukają oszczędności, kupując płyn w internecie. Opłaca się to zwłaszcza w większe ilości, dzięki czemu tylko raz płacimy za wysyłkę.

Czym się kierować przy zakupie AdBlue?

Jak już wspomnieliśmy, marka nie ma wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o płyn AdBlue. Istotny jest odpowiedni certyfikat. Jednak ważne jest to, żeby wybierać preparat o wysokiej czystości. Niskiej jakości, najtańszy płyn może przyczyniać się do awarii układu SCR. Zawarte w nim zanieczyszczenia zaburzają pracę pompy, co może skutkować jej zatarciem, a nawet uszkodzeniem obecnych w zbiorniku AdBlue grzałek. Dlatego warto wybierać płyny od znanych, renomowanych dostawców. Ich zaletą jest także bezpieczne opakowanie z odpowiednio wyprofilowanym dozownikiem, który pozwala na precyzyjnie uzupełnienie płynu.

Wydajność płynu AdBlue

Na jak długo starcza płyn AdBlue? Wydajność jest uzależniona w dużej mierze od stylu i dynamiki jazdy kierowcy. Zbiornik mieści od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu litrów preparatu. Taka ilość wystarczy na przejechanie około 10 tysięcy kilometrów. Tak więc uzupełnianie zbiornika nie należy z pewnością do cotygodniowych obowiązków, jednak trzeba pamiętać, żeby robić to regularnie.

Co się stanie, gdy zabraknie AdBlue?

O niskim poziomie AdBlue kierowca jest ostrzegany kilkukrotnie, więc bez obaw – jeśli zapomnisz, kiedy ostatnio uzupełniany był płyn, możesz liczyć na przypomnienie. Jeśli jednak postanowisz zignorować konieczność uzupełnienia preparatu, komputer, które steruje pracą silnika obniży jego moc o nawet 40%, co jest mocno odczuwalne. To nie wszystko – komputer może także zablokować możliwość uruchomienia silnika, czyli po prostu auto nie odpali.

Brak AdBlue a pomoc Assistance

Popularne pakiety pomocy Assistance nie obejmują uzupełniania płynu AdBlue. Ta czynność jest obowiązkiem kierowcy. Jednak bez obaw – od czasu pierwszego ostrzeżenia o niskim poziomie płynu, wygenerowanego przez system, możesz przejechać jeszcze około 2000 kilometrów. Z pewnością w tym czasie uda Ci się uzupełnić płyn na stacji benzynowej lub kupić go w kanistrze.

Ubezpieczenie auta z systemem AdBlue

Ubezpieczenie auta z systemem AdBlue podlega takim samym zasadom, jak inne pojazdy. Obowiązkowe jest wykupienie polisy od odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych OC. Nie dostosowanie się do tego nakazu skutkuje wysokimi karami finansowymi. Jeśli szukasz korzystnej oferty ubezpieczeniowej, sprawdź propozycję od jednego ze specjalistów Rydzowski Ubezpieczenia.

W jakich samochodach stosowany jest AdBlue?

Stosowanie płynu AdBlue ogranicza się tylko i wyłącznie do samochodów z silnikami diesla, które wyposażone są w system selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Układ też można znaleźć we wszystkich samochodach ciężarowych, autobusach, a także niektórych osobówkach, wyprodukowanych od 2011 i spełniających normę emisji spalin Euro5. SCR znajduje się także w pojazdach z silnikiem diesla, produkowanych od 2015 roku i zgodnych z normą Euro6. Jeśli jednak masz wątpliwości, szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile można przejechać na rezerwie AdBlue?
AdBlue - ile można go jednorazowo wlać?
Czy AdBlue jest odporny na mróz?
Czy można usunąć system SCR?
Oceń artykuł
0.0 / 5
liczba głosów: 0
Blog specjalistów o ubezpieczeniu.
Wyślij formularz
Wyślij wiadomość
Porady specjalistów do spraw ubezpieczeń.
Porozmawiaj ze specjalistą
Zadzwoń do nas
Blog o ubezpieczeniach.
Odwiedź nasze biuro
Przejdź do kontaktu